INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kazimierz Pruszanowski h. Prus  

 
 
brak danych - ok. 1778
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pruszanowski Ignacy Kazimierz h. Prus (zm. ok. 1778), podkomorzy rzeczycki, poseł na sejmy.

O jego dzieciństwie i młodości nic nie wiadomo. W r. 1733 podpisał z pow. rzeczyckim elekcję Stanisława Leszczyńskiego tytułując się pisarzewiczem rzeczyckim. Obrany w lutym 1740 deputatem z Rzeczycy – wówczas rotmistrz powiatowy – wszedł w skład koła trybunalskiego. Ponownie był sędzią w Trybunale w r. 1746 (znów z Rzeczycy). Piastował wówczas godność stolnika i pisarza grodzkiego rzeczyckiego, a należał do klienteli kanclerza Jana Fryderyka Sapiehy. W październiku t. r. został wojskim rzeczyckim. W r. 1748 posłował na sejm «boni ordinis», dwa lata później (pisarstwo grodzkie zachował nadal) uczestniczył w sejmie nadzwycz. Jako deputat rzeczycki w r. 1752 znów wszedł w skład Trybunału Lit. W latach pięćdziesiątych należał najprawdopodobniej do klienteli Adama Chmary, sekretarza podkanclerzego Michała Sapiehy. Był przy Chmarze w Grodnie w r. 1755 podczas sądów zadwornych, nie jest jednak pewne, czy wchodził w skład grona asesorskiego. Posłując z Rzeczycy na sejm warszawski 1762 r. podpisał manifest stronników «familii» przeciw szlachectwu Brühlów. W r. 1764 – jak zawsze z Rzeczycy – posłował na sejm koronacyjny. Dn. 7 III 1765 został podkomorzym rzeczyckim. Za czasów sejmu rozbiorowego należał do grona lustratorów substancji pojezuickiej. Prócz pojezuickiej Ryni (pow. rzeczycki) posiadał Kozłowicze, a prawdopodobnie też Michałówkę w pow. rzeczyckim; w r. 1757 miał star. rzeczańskie (Rzeczany w Trockiem – w r. 1764 posiadał je już ktoś inny). Zmarł zapewne w r. 1778.

Żoną P-ego była Franciszka z Janiszewskich. Rynie odziedziczył syn Józef, w r. 1789 lustrator dóbr w pow. rzeczyckim, w r. 1790 komisarz cywilno-wojskowy pow. rzeczyckiego, w r. 1793 wybrany na asesora gubernium mińskiego. O innym potomstwie nic nie wiadomo.

 

Słown. Geogr., (Rynia); Uruski; Elektorowie; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911 II; Łukaszewicz J., Historia szkół w Koronie i w Wielkim Księstwie Litewskim, P. 1851 II 231; – Akty Vil. Archeogr. Kom., XXXV; Diariusz sejmu coronationis..., W. 1765 s. PP2V; Diariusze sejmowe z w. XVIII, I, III; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 I (w t. IV P-ego nie ma, wbrew indeksowi); Mémoires du roi Stanislas-Auguste, I; Sbornik dokumentov kasajuščichsja administrativnogo ustrojstva severo-zapadnogo kraja, Vil. 1903; Vol. leg., VII 312, VIII 637, IX 91; – AGAD: Arch. Doria-Dernałowiczów 5, Arch. Faszczów 21, Arch. Radziwiłłów Dz. V 2579 (1746), 13831 (16 IV 1746), Arch. Tyzenhauzów G-404, Arch. Zamoyskich 2727; B. Czart.: rkp. 592 s. 371–372, rkp. 776, 777; B. Jag.: rkp. 6637, 6639.

Zofia Zielińska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Franciszek Pac h. Gozdawa

II poł. XVII w. - koniec X 1764
kasztelan żmudzki
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.